Na dôchodok do Afriky?

Autor: Mária Majerčíková | 24.6.2012 o 9:44 | (upravené 24.6.2012 o 9:52) Karma článku: 12,89 | Prečítané:  2057x

Čítala som minule vtip o tom, ako sa v zaostalých afrických krajinách určuje dôchodkový vek. „Starý človek vylezie na najvyššiu palmu v osade a štyria mocní muži ňou zatrasú. Ak sa udrží, je dostatočne silný a môže ďalej pracovať. Ak nie, dôchodok už potrebovať nebude...“

Náš dôchodkový systém je oveľa prepracovanejší a sofistikovanejší, ale svojou absurdnosťou mi pripomína ten „africký“.

Žijem v blízkosti pomerne silnej rómskej komunity. Vidím teda, ako fungujú. Doobeda tam nájdete väčšinou len ženy a deti. Muži pracujú. Samozrejme, načierno. V zahraničí, aj tu. Využívajú pritom všetky sociálne dávky, aké existujú. Oficiálne väčšina z nich neodvedie do štátu ani cent. Aby som nebola za rasistku, obdobne prežíva aj mnoho nerómov, ktorí prišli na to, že takto je to výhodnejšie.

Potom však príde obdobie staroby, takýto občan si požiada o dôchodok, a čuduj sa svete, dostane ho možno vyšší, ako vy, ktorí ste celý život pracovali. Pretože jemu sa bude vypočítavať z priemernej mzdy, a vám zo skutočne zaplatených odvodov! Koľko ľudí na Slovensku zarába aspoň priemernú mzdu? A koľkí dostávajú od zamestnávateľa vďaka vysokým odvodom oficiálne len minimum a zvyšok „na ruku“?

Keď zvážime všetky vyplácané dôchodky, pomer prispievateľov k poberateľom je dnes približne 2:1. To znamená, že na jedného dôchodcu platia odvody dvaja zamestnaní, alebo živnostníci. Vzhľadom k demografickému vývoju, môžeme očakávať, že v priebehu 20 rokov to bude 1:1. Priemerný vek života sa predlžuje, detí sa rodí menej a mladí odchádzajú do zahraničia. Kto bude v budúcnosti financovať naše dôchodky?

Očakávam, že bude nevyhnutné predĺžiť vek odchodu do dôchodku. Očakávam tiež, že konečne sa naši politici spamätajú a zastavia nezmyselné plytvanie peňazí v podobe rôznych dávok pre neprispôsobivých občanov, pretože drvivá väčšina z nich sú zdraví ľudia so zdravými rukami! Každé euro vyplatené zo štátu treba podmieniť prácou. Akoukoľvek, aj verejnoprospešnou.

Je mi jasné, že musíme fungovať na princípe solidarity a je potrebné prispievať tým, ktorí sú na to odkázaní . Či už zdravotne postihnutým, alebo dôchodcom. Tento systém mi však už začína pripomínať „výpalné“. Tých, čo pracujú a platia, svojím spôsobom trestá.

Rozhodne treba zmeniť spôsob výpočtu dôchodkov. Tí, ktorí nepracovali, nesmú mať vyššie dôchodky na úkor nás všetkých!

A v neposlednom rade, som zásadne proti tomu, aby sa znižovalo percento odvodov do druhého piliera! Keď vidím, akou čiernou dierou sa stala Sociálna poisťovňa, chcem mať svoje peniaze na vlastnom účte, kde mi nikto nemôže na ne siahnuť. Chcem, aby v prípade úmrtia mala z nich niečo moja rodina a hlavne chcem, aby som si ich tam v starobe našla. Ak súhlasíte so zachovaním súčasných odvodov do II. piliera, svoj názor môžete vyjadriť aj prostredníctvom petície:

http://www.sporitel.sk/files/upload/upravena%20peticia%20v.2.pdf

Nerobím si ilúzie o tom, že súčasnú vládu by zaujímal názor občanov, ale inú možnosť vzhľadom k obsadeniu parlamentu dnes nemáme.

Ak súdruhovia hovoria o ochrane peňazí pred zlými zahraničnými DSS-kami, prečo štát nezaloží vlastnú DSS? Minulá vláda o tom uvažovala, prostriedky mali byť použité napríklad na výstavbu diaľnic. Ja veľmi rada požičiam svoje dôchodkové úspory za 3%, pričom štát si nemusí požičiavať na zahraničných finančných trhoch za podstatne vyšší úrok.

V princípe mi je jedno, kto bude spravovať naše odvedené peniaze, dôležité je, aby sme si ich tam v starobe aj našli a neboli použité na iný účel. A o tom, že ani tri piliere dôchodkového zabezpečenie nám nebudú postačovať na dôstojné prežitie v dôchodku a musíme sa počas produktívneho veku zabezpečiť aj súkromne, už vôbec nepochybujem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?